IHSA State Chess Team Tournament Results

IHSA State - ICCA Division Results

2020 - Individual Award Winners

On behalf of Chess Weekend, American Chess Equipment, and Trophies Plus, Coach Glenn Panner has organized for individual players to earn Outstanding Individual Achievement medals this year based on their performance at the 2020 IHSA State Chess Tournament!

7.0 (8 players, gold)

    • Brd 1 – Jeremiah Davis (Jr.) – Rockford (Guilford)

    • Brd 1 – Khayriddin Muradov (Jr.) – Downers Grove (South)

    • Brd 2 – Raman Manandhar (Jr.) – Park Ridge (Maine South)

    • Brd 3 – Andrew Myung (Fr.) – Wheaton (Warrenville South)

    • Brd 4/5 - Rohit Kartha (So.) - Aurora (IMSA)

    • Brd 6 – Austin Hepp (So.) – Tinley Park (Andrew)

    • Brd 6/7 – Winston Ding (Sr.) – Chicago (Payton)

    • Brd 7 – Justin Weinzweig (Jr.) – Winnetka (New Trier)

6.5 (9 players, gold)

    • Ashley Yan (So.) – Lincolnshire (Stevenson)

    • Deniz Gulecyuz (Sr.) – Chicago (Whitney Young)

    • Patrick Rao (Fr.) – Naperville (Central)

    • David Peng (Sr.) – Winnetka (New Trier)

    • Christopher Gora (Jr.) – Chicago (Payton)

    • Yousuf Hassan (Sr.) – Hoffman Estates (Conant)

    • Harsh Shah (Jr.) – Hoffman Estates (Conant)

    • Nick Ladan (Fr.) – Glenview (Glenbrook South)

    • Kobe Aquino (Sr.) – Plainfield (Central)

6.0 (50 players, silver)

    • Fred Yuan (So.) – Lincolnshire (Stevenson)

    • David Wallach (Jr.) – Lincolnshire (Stevenson)

    • Aria Hoesley (So.) – Chicago (Whitney Young)

    • Daniel Zhang (So.) – Chicago (Whitney Young)

    • Marissa Li (Sr.) – Naperville (North)

    • Stefano Velazquez (Sr.) – Highland Park

    • Sammy Harris (Sr.) – Highland Park

    • Sawyer Harris (Sr.) – Winnetka (New Trier)

    • Matthew Bak (Jr.) – Glen Ellyn (Glenbard West)

    • Trevor Daigel (Jr.) – Glen Ellyn (Glenbard West)

    • Nick Chen (Jr.) – Hoffman Estates (Conant)

    • Krish Mehta (Sr.) – Hoffman Estates (Conant)

    • Dylan Rosario (Sr.) – Chicago (St. Ignatius College Prep)

    • Nikola Le Tien (So.) – Chicago (St. Ignatius College Prep)

    • Philip Kujawa (Fr.) – Chicago (St. Ignatius College Prep)

    • Shreyas Reddy (So.) – Barrington

    • Ethan Gagliano (So.) – Barrington

    • Alex Aluzas (Sr.) – Summit (Argo)

    • Ayush Jain (So.) – Aurora (Metea Valley)

    • Peter Capriotti (So.) – Aurora (IMSA)

    • Josh Morris (Jr.) – Tinley Park (Andrew)

    • Jackson Roberts (So.) – Tinley Park (Andrew)

    • Simon Snydersmith (So.) – Plainfield (Central)

    • Vincent Do (Sr.) – Rockford (Auburn)

    • Robert Hand (Fr.) – Frankfort (Lincoln-Way East)

    • Jacob Davis (So.) – Normal (Community West)

    • Nick Mihailovic (Jr.) – Plainfield (South)

    • Sam Wilson (Sr.) – Wheaton (W. Warrenville South)

    • Elijah Berry (Fr.) – Wheaton (W. Warrenville South)

    • Erin Rachmadiyanto (So.) – Aurora (East)

    • Osman Khan (Jr.) – Downers Grove (South)

    • Jonas Vriend (Jr.) – Chicago (Lane)

    • Eli Elterman (Fr.) – Chicago (Latin)

    • Xander Branch (Sr.) – Flossmoor (Homewood-F.)

    • Nick Tovar (Sr.) – Maple Park (Kaneland)

    • Jon Aygul (Sr.) – Elgin (H.S.)

    • Isaiah Jara (Fr.) – Chicago (Mt. Carmel)

    • Habib Rehman (Sr.) – Darien (Hinsdale South)

    • Sreten Kljaic (Sr.) – Darien (Hinsdale South)

    • Jay Kennedy (Sr.) – Plano

    • Daniel Steuer (Jr.) – Roselle (Lake Park)

    • Zeph Mussman (Jr.) – Rolling Meadows

    • Brysen Lovell (Fr.) – East Peoria

    • Cameron Spencer (Jr.) – Oak Forest

    • Vishal Kalakuntla (Jr.) – Schaumburg (H.S.)

    • Saigeetha Varadharajan (So.) – Oswego (East)

    • Christian Landbo (Sr.) – St. Charles (North)

    • Charlie Buh (Jr.) – Riverside (R.-Brookfield)

    • Yousef Sakini (Sr.) – Oak Lawn (Richards)

    • Thaddeus Bergshneider (Fr.) – Franklin

5.5 (45 players, bronze)

    • Srihas Rao (Fr.) – Lincolnshire (Stevenson)

    • Aidan Carey (Jr.) – Naperville (North)

    • Chris Arzac (Sr.) – Highland Park

    • Michael Chiflikyan (Sr.) – Highland Park

    • David Condroski (Sr.) – Highland Park

    • Kevin Ho (Jr.) – Naperville (Central)

    • Donald Valencia (Fr.) – Naperville (Central)

    • Zach Marshall (Sr.) – Winnetka (New Trier)

    • Arnav Aggarwal (Sr.) – Palatine (Fremd)

    • Aitegin Akmatbekov (So.) – Hoffman Estates (Conant)

    • Shreya Mangalam (Jr.) – Barrington

    • Rohit Pisipati (Jr.) – Aurora (Metea Valley)

    • Xander Van Horn (Jr.) – Aurora (IMSA)

    • Andrew Tufto (Sr.) – Belleville (East)

    • Cody Liu (Sr.) – Glenview (Glenbrook South)

    • DJ Morales (Sr.) – Joliet (Central)

    • Brandon Carr (Sr.) – Plainfield (South)

    • Osbaldo Porra (Sr.) – Franklin Park-Northlake (Leyden)

    • Ben Achammer (So.) – Wheaton (W. Warrenville South)

    • Christian Montes (Sr.) – Bartlett

    • Fabian Elsken Sicard (Sr.) – Oak Park (O.P.-River Forest)

    • Jaden Mathews (Fr.) – Oak Park (O.P.-River Forest)

    • Mathew Quiroga (Jr.) – Downers Grove (South)

    • Joey Buklis (Jr.) – Chicago (Lane)

    • David Harrison (Sr.) – Chicago (Lane)

    • Jose Leal (So.) – Midlothian (Bremen)

    • Truman Moss (Fr.) – Flossmoor (Homewood-F.)

    • Lucas Myers (Jr.) – Washington

    • Patrick Klem (Jr.) – Arlington Heights (Hersey)

    • Thien Le (Sr.) – Chicago (Lincoln Park)

    • William Quinn (Jr.) – Chicago (Mt. Carmel)

    • Joel Flattum (Sr.) – Plainfield (East)

    • Luke Selle (Sr.) – Lemont (H.S.)

    • Tamir Battsogt (Jr.) – Hoffman Estates (H.S.)

    • Easton Shelbrock (So.) – Plainfield (North)

    • Alin Vicas (Sr.) – Antioch

    • Rusty McQueen (Sr.) – Antioch

    • Jason Gasior (Sr.) – Bensenville (Fenton)

    • Dylan Jones (Jr.) – Oak Forest

    • Sebastian Dsouza (So.) – Schaumburg

    • Christian Montgomery (Jr.) – Skokie (Niles West)

    • David Bodansky (So.) – Skokie (Niles West)

    • Josh Knott (So.) – Bolingbrook

    • Matthew Nickel (Jr.) – St. Charles (North)

    • Carson Goemaat (Fr.) – Palatine (H.S.)